Hakkımızda

Dal Mantar, Salamura ve Konserve Tesisleri, 2007  yılı Ocak ayında Korkuteli -Yelten Kasabasında 15000 m²’lik bir alanda kurulmuştur. Kompost tedariği Özdal Kompost tarafından sağlanan tesisimizde, taze kültür mantarı üretimini yaptığımız aylık 110 ton mantar üretim kapasiteli 31 adet üretim odaları bulunmaktadır. Kültür mantarı üretimlerimiz İTU – İyi Tarım Uygulamaları ve GLOBAL G.A.P sistem normlarına uygun olarak yapılmaktadır. Mantar üretim odalarımızda Hollanda standartlarında modern ısıtma-soğutma grupları ile yine Fancom bilgisayarlarının  kontrol ettiği modern teknolojik takip sistemleri bulunmaktadır. Günlük üretilen taze kültür mantarları, 4-9 kglık plastik kasalar içinde dökme ve  300-400-800-1000 grlık paketler halinde ambalajlanarak satışa sunulmaktadır.

Dal Mantar Konserve – Salamura bölümü,  ilk kurulduğu yer olan Yelten’ den 2018 yılında 6000 m²’lik bir alanda, son teknoloji ile donanımlı, günlük 20 ton taze mantar işleme kapasiteli yeni kurulan Konserve fabrikamıza taşınmıştır. Salamura ve konserve mantarlar, müşteri taleplerine göre bütün ve dilimlenmiş olarak alternatifli kovalarda, kolilenmiş teneke ambalajlarda satışa hazır hale getirilir.

Ürünlerimizin Türkiye’nin tüm illerine dağıtımı, kendi satış ve pazarlama ağımızla gerçekleşmektedir. Müşteri portföyümüzde Antalya-Bursa-İstanbul hattı üzerinde bulunan çeşitli işletmeler, Antalya merkezinde bulunan turizme yönelik çalışan işletmeler, Ege sahillerindeki otellere hizmet veren gıda toptancıları, Türkiye çapındaki büyük gıda toptancıları, Ulusal ve global zincir marketler yer almaktadır. Tüm mantar ürün sevkiyatlarımız frigofrik araç filomuzla yapılmaktadır.

Kompost, Taze Mantar, Salamura ve Konserve üretimlerimiz, konusunda uzman, bilgi birikimi ve tecrübesi yüksek, Gıda mühendisi, Ziraat Mühendisi ve Mantar üretim teknikerlerimiz öncülüğünde yapılmaktadır. Ayrıca teknik ekibimiz, üreticilerimizin mantar üretimindeki eksiklerini gideren bir eğitim kurumu gibi çalışmakta, mantar üretiminin daha bilinçli yapılması için büyük bir çaba harcamaktadırlar. Tesislerimizde üretimden satışa kadar tüm proses, ISO 9001, ISO 22000 HACCP kalite yönetim sistemleri üzerine kurulmuştur.